Prireditve

Ciklus predavanj o stavbni zgodovini, življenju v Švicariji in o njeni prenovi

Občina: Mestna občina Ljubljana
Regija: Osrednjeslovenska regija

Lokacija dogodka:
Švicarija, Pod turnom 4

Kontakt za prijave / informacije:
tatjana.adamic@zvkds.si

Spletna stran:
http://www.zvkds.si/dekd

Organizator:
ZVKDS

Čas dogodka
21. 09. 2018 - 22. 09. 2018, 10.00-18.00

Opis dogodka

Ciklus predavanj konservatorjev in restavratorjev osvetljuje stavbno zgodovino in življenje v Švicariji, predstavljena pa bodo tudi konservatorsko-restavratorska izhodišča za prenovo (od avgusta 2015 do maja 2017). Ljubljansko Kazinsko društvo je že leta 1835 na vzpetini nad dvorcem Podturn odprlo gostišče, leta 1952 pa je maršal Radetzky v času bivanja v podturnskem dvorcu pred obstoječim gostiščem postavil t.i. švicarsksko hišico – Schweizerhaus in uredil okoliške poti.

Podrobnejši opis dogodka

Obe gostišči je leta 1909 nadomestil hotel Tivoli, zgrajen po načrtu ljubljanskega arhitekta Cirila Metoda Kocha. Hotel Tivoli je kmalu postal zbirališče ljubljanskih meščanov, umetnikov in boemov, ob 1. maju pa tudi delavcev. Vse do konca prve svetovne vojne je sprehajalcem in obiskovalcem ponujal prijeten oddih in možnost okusnega okrepčila. Po zaprtju Hotela Tivoli so v tridesetih letih 20. stoletja ruski ubežniki nekdanje hotelske sobe preuredili v skromna stanovanja. Prostore Švicarije so si delili z raznimi društvi ter plesno baletno šolo. Pred drugo svetovno vojno je prišlo v prostorih nekdanjega Hotela Tivoli do novega prelomnega trenutka. V enem izmed prostorov si je svoj atelje uredil kipar Ivan Zajec, avtor Prešernovega spomenika. Po koncu druge svetovne vojne so mu sledili še mnogi vidni slovenski kiparji in Švicarija je postala zibelka slovenskega povojnega kiparstva. Stavbna zgodovina na območju današnje Švicarije Tatjana Adamič, ZVKDS OE Ljubljana Oris zanimive zgodovine stavbarske dejavnosti na platoju nad gradom Turn v ljubljanskem parku Tivoli od prve polovice 19. stoletja pa vse do gradnje hotela Tivoli v obdobju od 1908 do 1910. Življenje v Švicariji Aleksandra Renčelj Škedelj, ZVKDS OE Ljubljna Švicarija je bila vse od svojega začetka v sredini 19. stoletja, ko so tam odprli gostišče, do nedavne obnove, priča pestrega družabnega in umetniškega življenja. Konservatorska izhodišča za prenovo Švicarije Matej Zupančič, ZVKDS Restavratorski center Konservatorski načrt služi kot izhodišče za celostno prenovo spomenika. Prikazana bo struktura načrta, uporaba rezultatov pri poznejši izdelavi projektne dokumentacije in fizični obnovi Švicarije. Obnova lesenih arhitekturnih prvin na Švicariji Jože Drešar, GNOM d.o.o. Izhodišče pri obnovi različnih lesenih arhitekturnih prvin na Švicariji je bila ohranitev v največji možni meri, prvotna uporaba različnih vrst lesa pa še poseben izziv. Stenske poslikave v Švicariji mag. Tjaša Pristov, ZVKDS OE Ljubljana Se želite seznaniti s postopki sondiranja, odkrivanja in dokumentiranja stenskih poslikav? Vabljeni na predstavitev najdb, ki so krasile nekatere stene v Švicariji. Po predavanju se nam lahko pridružite na delavnici izdelave šablonskih poslikav in odnesete delček Švicarije s seboj domov.

Stara Švicarija. Vir: Muzej novejše zgodovine. Hotel Tivoli. Vir: Arhiv ZVKDS OE Ljubljana. Aleksandra Renčelj Škedelj Življenje v Švicariji Pisatelj Ivan Cankar s prijatelji v Švicariji. Vir: NUKVerjetno kongres sindikatov leta 1919 v Švicariji. Vir: Muzej novejše zgodovine. Prvotne lesene prvine na zunanjščini. Vir: Arhiv ZVKDS, foto: Valentin Benedik. Leseno stopnišče v notranjščini. Vir: Arhiv ZVKDS, foto: Valentin Benedik. mag. Tjaša Pristov Stenske poslikave v ŠvicarijiDokumentiranje stenskih in stropnih šablonskih poslikav: fotografija, risba poslikave in digitalna rekonstrukcija. Vir: Arhiv ZVKDS OE Ljubljana. Dokumentiranje stenskih in stropnih šablonskih poslikav: fotografija, risba poslikave in digitalna rekonstrukcija. Vir: Arhiv ZVKDS OE Ljubljana. Dokumentiranje stenskih in stropnih šablonskih poslikav: fotografija, risba poslikave in digitalna rekonstrukcija. Vir: Arhiv ZVKDS OE Ljubljana.
© 2024 ZVKDS, VSE PRAVICE PRIDRŽANE