Prireditve

Rihemberške zgodbe v besedi in sliki 2020, gradnja železnice skozi Rihemberk 1903-1906

Občina: Mestna občina Nova Gorica
Regija: Goriška regija

Lokacija dogodka:
Grad Rihemberk, Branik, 5295 Branik

Kontakt za prijave / informacije:
Kulturno prosvetno društvo Franc Zgonik Branik, Zalka Jereb, GSM 051343176

Spletna stran:
http://www.branik.si

Organizator:
Kulturno prosvetno društvo Franc Zgonik Branik


Mestna občina Nova Gorica

Čas dogodka
04. 10. 2020, 16:00-18:00

Opis dogodka

Na gradu Rihemberk bomo že četrto leto zapored organizirali prireditev Rihemberške zgodbe v besedi in sliki, kjer predstavljamo dogodke iz bogate zgodovine kraja. Na letošnjih Zgodbah bomo osvetlili gradnjo železniške proge skozi Rihemberk v letih 1903 - 1906. Z izgradnjo proge se je Rihemberčanom odprla nova pot v svet in nove priložnosti za razvoj obrti, kmetijstva, gostinstva in drugih dejavnosti. Sama gradnja je razburkala življenje v kraju in spremenila južno pobočje doline.

Podrobnejši opis dogodka

Izgradnja železniške proge skozi Rihemberk je pomemben mejnik v razvoju kraja. Rihemberk je imel srečo, da je bila po večletnem preučevanju in prerekanju o različnih variantah tras druge železniške povezave osrednje Avstrije s Trstom leta 1897 in dokončno leta 1901 izbrana trasa sedanje proge Jesenice-Gorica in končna varianta proge Jesenice-Gorica-Rihemberk-Opčine-Trst Sv Andrej. Izgradnja proge na območju občine Rihemberk je bila velik gradbeni podvig. Dolžina proge na območju k.o. Rihemberk je 6.420 m in premaga višinsko razliko 210 m preko dveh večjih kamnitih viaduktov in treh predorov. V 114 letih delovanja železniške proge skozi Rihemberk Branik sta kraj in železnica doživljala spremembe, razvoj pa tudi uničenja, še posebno v burnih časih med prvo in drugo svetovno vojno. Predstavitev bo spremljala projekcija fotografij iz preteklosti in sedanjosti železnice, objektov, dogodkov in ljudi povezanih s progo. Dogajanje bo popestril in zaokrožil pevski zbor, zaključena bo s pogovorom in izmenjavo mnenj z obiskovalci ter z izbiro teme za naslednje leto 2021. Po predstavitvi bo sledilo družabno srečanje na razgledni ploščadi gradu Rihemberk.

Gradbišče predora Rihemberk, razglednica nosi datum 30.11.1904 ( Hrani Goriški muzej, št. 17 718 )Predor Kuk, foto Dušna Ličen
© 2024 ZVKDS, VSE PRAVICE PRIDRŽANE