Zakladi kulturne dediščine občine Hoče Slivnica
Občina:
Hoče - Slivnica
Regija:
Podravska regija
Lokacija dogodka:
Hoče, Hočka cesta 2,10.
Kontakt za prijave / informacije:
Patricija Klinc Rebernak, Veronika Tonejc
Spletna stran:
https://www.hoce-slivnica.si
Organizator:
Občina Hoče-Slivnica
Orgle Dvoršak, proizvodnja glasbil in druge storitve, Nadžupnija Sveti Jurij Hoče, Konservatorij za glasbo in balet Maribor, Več generacijski center občine
Čas dogodka
05. 10. 2020, 16:30-19:00
Opis dogodka
Vabljeni v Občino Hoče - Slivnica, ki se lahko pohvali s čudovito naravo ter bogato in edinstveno kulturno dediščino. V osrčju občine bomo vstopili v Orglarno in si pogledali postopek nastajanja tega veličastnega instrumenta. Nadalje se bomo sprehodili po cerkvi Sv. Jurija, nato pa še po Hočki kripti, katera je nastala v 10. stoletju. Je edinstvena v Sloveniji in se je nespremenjena ohranila skoraj 1000 let. Dogodek bomo zaključili s poslušanjem orgel učencev in dijakov Konservatorija Maribor.
Podrobnejši opis dogodka
Pod kulturno dediščino naše občine najpogosteje omenjamo Hočko kripto, ki je nastala v 10. stoletju in je v celoti pod zemljo župnijske cerkve Svetega Jurija v Hočah. Najprej je služila kot kulturni prostor, nato pa so jo začeli uporabljati kot grobnico. V njej je moč čutiti duh časa, bogato zgodovino in misterioznost, ki jo prinašajo vse napisane in neznane zgodbe, skrite v kripti. Starejši domačini so rekli, da v Kripti straši, saj so le tako lahko pregnali radovedne otroke iz podzemeljskih prostorov. Za začetek našega kulturnega popotovanja bomo najprej vstopili v prostore Orglarske delavnice Maribor. Redko kateri kraj se lahko pohvali s tako edinstveno delavnico. Orglarska delavnica je v zadnjih 30 letih naredila več kot 100 orgel, ki so razpršene po Sloveniji in Evropi. Leta 1989 je postala prva delavnica v Sloveniji, kjer so po več kot pol stoletja obudili izdelovanje mehanskih orgel. Orglarna v Hočah je bila kalilnica znanja za izobraževanje orglarjev, saj v Sloveniji takšne šole ni bilo. V Orglarski delavnici Maribor nam bo gospod Andrej Dvoršak razkazal celoten postopek nastajanja tega veličastnega instrumenta, ki predstavlja izziv in hkrati veliko odgovornost, kako v dani prostor umestiti instrument, ki bo z zvočno in vizualno lepoto, tehnično brezhibnostjo ter udobnostjo, sedanjim in prihodnjim generacijam glasbenikov vir navdiha za glasbeno ustvarjanje, poslušalcem pa spoznanje, da si naziv »kraljica glasbil« orgle res zaslužijo. Orgle so edini instrument, ki ga v celoti izdelajo v delavnici, sestavijo in uglasbijo pa v cerkvi. Nato se bomo podali v Nadžupnijsko cerkev Svetega Jurija, kjer nas bo pričakal nadžupnik in dekan gospod Lojze Petrič. Župnija je bila prvič omenjena leta 1146, v še danes ohranjenem pisnem dokumentu in je edina cerkev v Sloveniji, ki hrani pod seboj srednjeveško kripto. Kripta je bila najprej kulturni prostor in so jo šele mnogo kasneje začeli uporabljati kot grobnico. Nastala je v 10. stoletju in se je domala nespremenjena ohranila skoraj 1000 let. Umetnostnozgodovinska pomembnost in spomeniška vrednost tega objekta je prvovrstna, saj je Hočka kripta edini predstavnik te arhitekture pri nas. Po predstavitvi in ogledu sakralnega objekta se bomo udobno namestili v cerkvi ter prisluhnili zvokom, ki jih bodo iz orgel zvabili mladi in talentirani učenci ter dijaki Konservatorija za glasbo in balet Maribor.
Dostopnost
Dostopno za slepe in slabovidne
Dostopno za intelektualno ovirane osebe