13. festival Odmevi dediščine 2018 - 70 let filma na svoji zemlji

13. Festival Odmevi dediščine, ki je na Grahovem ob Bači stekel v dneh od 5. do 7. oktobra 2018, se je iztekel nadvse slavnostno. Preko 500 ljubiteljev prvega slovenskega celovečernega igranega filma je na prireditvi Poklon slovenskemu filmu z navdušenjem pozdravilo še živeče ustvarjalce Toneta Mlakarja, Ivana Marinčka, Iva Belca in Andreja Kurenta ter gosta režiserja Maka Sajka, ki je1968 v Baški grapi posnel film Plamen v dvonožcu in režiserja Marka Cvejića, avtorja filma o Tonetu Mlakarju.

Prisotna sta bila tudi Manča Kosmač Kogej in Jernej Kosmač, sin in hči pisatelja Cirila Kosmača. Po pozdravnem nagovoru župana Občine Tolmin Uroša Brežana je slavnostni govornik Marcel Štefančič segel v čas nastanka prvih dveh slovenskih celovečernih filmov iz leta 1931 in 1932 o Triglavu, ki sta bila nema. Misli je ustavil v letu 1948, ko se je porodila želja po zvočnem filmu. »Takrat so se vprašali, kdo lahko v slovenskih očeh in mislih nadomesti Triglav. Nadomestila ga je Baška grapa!

Pogled nanjo je filmu dal besedo, film je dobil glas. In odkar ima film tematsko pot, je to film, v katerega se lahko preseliš, stopiš, v katerem lahko živiš,« je poudaril in pozdravil tudi tiste, »ki jih ni več, pa so pred 70 leti bili in še vedno so. Film je namreč posmrtno življenje, ki res obstaja, v sliki in besedi.« Dogodek je z glasbo in pesmijo iz slovenskih filmov prepletlo kar 70 nastopajočih: Pihalni orkester Tolmin in pevci iz Baške grape: domačinke Kariške čeče, otroci iz KS Grahovo ob Bači, Vokalna skupina Snežet, Vocal Bača Podbrdo, Vokalna skupina Flance, Pevska skupina Kresn, Ženski pevski zbor Sožitje Podmelec in gostja Marjetka Popovski.

Z besedo je skozi sedem desetletij dolgo pot filma jubilanta polzel igralec Boris Kobal. Po grobi oceni organizatorjev Društva Baška dediščina in Krajevne skupnosti Grahovo ob Bači je festival skozi vse tri dni privabil 1300 obiskovalcev. Prvi festivalski večer je gostil režiserja Slavka Hrena s svojo filmsko ekipo in premiero II. dela njegovega dokumentarnega filma Filmoljubje: Baška grapa – živi spomenik filma, v katerem se je Štefka Drolc poslednjič srečala s filmsko kamero.

V soboto je 6. pohod po tematski poti Na svoji zemlji obogatilo odkritje spominske table ob 50. obletnici snemanja dokumentarca Plamen v dvonožcu Na Koritnici. V večernem programu se je film skupaj z dokumentarcem Vetrovalna (iz leta 2014) in Grema u hrib sejct iz leta 2017) pridružil predstavitvi tehniške dediščine Baške grape. Pridružil se jim je še dokumentarec »Vsa življenja Toneta Mlakarja«, ki je bil scenarist filma Na svoji zemlji. Režiser Marko Cvejić je bil tudi gost večera.

Popoldne je bilo namenjeno še otrokom, ki so uživali v humoristični igrici Čarobna Vililandija in članom Zveze društev tehnične kulture Posočja Tolmin, ki so se zbrali strokovnem srečanju. Olga Zgaga

© 2024 ZVKDS, VSE PRAVICE PRIDRŽANE