Kalunca v svet kamnite čipke

Avtor: Neža Bandel, ponedeljek 06.01.2020

Veliki Dol in z njim Kulturno društvo Kalunca gradita svojo zgodbo na temeljih tradicije. V vasi je nekoč deloval Državni čipkarski tečaj, danes pa je klekljanje spet pomemben del vasi, saj se v njej ob klinčkih in kušinčkih tedensko zbirajo klekljarice iz vsaj treh kraških občin, mesečno prihajajo na delavnice klekljarice iz vse Slovenije in zamejstva, vsaj enkrat letno pa Kulturno društvo Kalunca v vasi priredi klekljarski festival, ki privabi več sto ljudi. Kamen, pa tudi njegovo pridobivanje in uporaba, je eden bistvenih temeljev kraške naravne in kulturne dediščine. Čipka pa je bistveni temelj Velikega Dola in Kulturnega društva Kalunca. V društvu nas navdihuje sobivanje na videz tako nasprotnih materialov, kot sta kamen in čipka.

V letošnjem letu smo zato začeli z izvajanjem več projektov, ki kamen in čipko združujeta. Pri tem sodelujemo z veliko posamezniki, društvi in drugimi ustanovami. Prvi rezultati so bili na ogled 5. oktobra na Velikem Dolu na naši tradicionalni prireditvi, ki smo jo letos naslovili Kalunca v svet kamnite čipke. Ohranjamo pa njegovo tradicionalno zgradbo s celodnevnimi razstavami, dopoldanskimi delavnicami ter popoldanskimi predavanji in ocenjevanjem pit. Z akademsko slikarko Mojco Senegačnik smo ustvarili prav posebne slike, ki vključujejo sodobne oblike klekljane čipke in na zanimiv način slikajo kraško pokrajino divjega kamna.

Gostili smo fotografsko razstavo Jadrana Čeha. Njegove fotografije kraškega obdelanega kamna pa so služile tudi kot osnova za nove avtorske čipe, ki jih izdelujejo članice skupine Klinčki in kušinčki, klekljarske sekcije Kulturnega društva Kalunca. V te čipke smo prenesle motive s kraških kalun, pilov, štirn …, Na dogodku je gostovala tudi razstava V čipke ujeta svetloba slovenske sekcije Svetovne čipkarske organizacije, ki je zmagala na svetovnem čipkarskem kongresu leta 2018 na Nizozemskem, pri kateri je sodelovalo tudi naše društvo.

Tudi klekljarska mojstrica Martina Briščak je pripravila razstavo čipk, povezanih s kamnom. Razstavljala sta tudi združenje Fuselliamo (Gradišče ob Soči, Italija) in Partnerstvo kraške suhozidne gradnje. Članica društva Milena Jančar je razstavila različne klekljane čipke iz različnih časov in krajev sveta. Seveda pa smo v dogodek vključili tudi domače klekljarice, učenke nekdanje velikodolske čipkarske šole, ki so naš neposreden stik s tradicijo. V cerkvi je bila tako na ogled razstava klekljarice Milene Pipan.

Vaščani Velikega Dola so pred svojimi hišami pripravili razstave izdelkov svojih mam, non in tet ter vas spremenili v Čipkasti Dol. Z delavnicami so letos sodelovali kamnosek Jernej Bortolato, združenje Fuselliamo (Gradišče ob Soči, Italija), mojstrica rišeljeja Marija Kokalj in Partnerstvo kraške suhozidne gradnje. Tudi letošnje predavanje se je navezovalo na kamen, izvedla sta ga fotograf Jadran Čeh in arhitekt Stojan Lipolt.

Prav tako pa smo na kamnoseški okras navezali tradicionalno ocenjevanje čipkastih pit, tako da so sodelujoče pite za svoj okras morale imeti ornamente, ki so jih za okraševanje svojih izdelkov nekoč uporabljali kamnoseki.

Program je popestrila plesna skupina Mavrica, obiskovalci pa so si lahko privoščili kaj dobrega in lepega, kar je ponudila tržnica.

© 2024 ZVKDS, VSE PRAVICE PRIDRŽANE