Otrok in kulturna dediščina

Kljub današnjim sodobnim tehnologijam se zavedamo, kako pomembna je kulturna dediščina za obstoj narodnega bogastva. Pomembno je, da jo spoznavamo, ohranjamo in prenašamo iz roda v rod. Na OŠ Cirkulane-Zavrč smo namenili dan LETU KULTURNE DEDIŠČINE. Izvedli smo kulturni dan z naslovom »OTROK IN KULTURNA DEDIŠČINA«.

Pri njeni predstavitvi in izvedbi so nam pomagala društva Cirkulan in Zavrča.  Društvo za oživitev gradu Borl iz Cirkulan  Društvo gospodinj Zavrč  Društvo gospodinj Cirkulane  Ljudski pevci Trta iz Zavrča  Ljudske pevke Sestre Kopinske iz Cirkulan  Folklorno društvo Cirkulane  Gasilsko društvo Cirkulane  Peter Vesenjak iz Zavrča  Danijel Polajžer iz Cirkulan  Edi Hojnik OŠ Cirkulane-Zavrč deluje na dveh lokacijah, v dveh občinah. Na obeh lokacijah smo pripravili delavnice, v katerih so učenci aktivno sodelovali. Na lokaciji Cirkulane je bilo pripravljenih glede na število učencev deset delavnic. Učenci so bili razporejeni v deset skupin. Vsaka skupina učencev se je udeležila pet različnih delavnic.

Društvo za oživitev gradu Borl je pripravilo dve različni delavnici, primerni starosti otrokom. Obiskala sta nas tudi grofica Marija Barbara in grof Jurij Friderik Sauer. Skupaj s članicami gospodinj smo pekli zelo okusno haloško zlevanko, sestre Kopinske pa so naše najmlajše razveselile z ljudskim petjem. Učence tretje triade je o ljudskem petju podučil gospod Danijel Polajžer, o gasilstvu v občini pa gospod Ivan Tetičkovič. Od najmlajših pa vse do najstarejših učencev, skupaj z učitelji, so nas v telovadnici srbele pete, zato smo s folklornim društvom Cirkulane zaplesali.

Naučili smo se kar tri ljudske plese. Na lokaciji Zavrč je na kulturnem dnevu pet skupin rotiralo po petih delavnicah. Skupaj z gospodinjami smo pripravili oprešak in ocvirkovko ter si tako napolnili trebuščke za cel delovni dan. S skupino ljudskih pevcev smo se naučili ljudsko pesem »Iz zemlje gre v trsek«, ki je tipična za haloški vinorodni okoliš. Gospod Peter Vesenjak nas je popeljal do završkega dvorca, gospod Edi Hojnik pa nas je poučil o pridnosti in delavnosti čebel. Sodelujočim društvom se zahvaljujemo. Domov smo odšli bogati in srečni. Želimo si še ponovnih druženj.

© 2024 ZVKDS, VSE PRAVICE PRIDRŽANE