Po stopinjah naših prednikov

Avtor: Vrtec Studenci Maribor enota Limbuš, ponedeljek 11.11.2019

Tudi letos se je Vrtec Studenci Maribor, enota Limbuš odločila za sodelovanje pri projektu DEKD in TKD 2019.

Naše izhodišče za aktivnosti in dejavnosti, ki so v okviru projekta potekale, se je glasilo »Po stopinjah naših prednikov«. Z vključevanjem sestavin kulturne dediščine v vrtcih prispevamo k ohranjanju zgodovine, z vsemi njenimi običaji, šegami in praznovanji. Je bogata zakladnica vrednot, ki otroka nagovarja celostno, zato je pomembno, da jo negujemo, varujemo, ohranjamo in prenašamo iz roda v rod.

S primernimi vsebinami in načinom dela smo na zanimiv način približali življenje nekoč ter tradicije, ki iz tega izhajajo. Otrok najprej spoznava domači kraj in se seznanjajo s tem, kako so tod živeli v prejšnjih časih, hkrati pa se postopoma seznanjano z zgodovinskimi spremembami v širši družb in svetu. Preko igre, druženja, opazovanja, glasbe, plesa, ustvarjanja smo se spoznavali z narodno in lokalno ljudsko dediščino starih staršev in prek nje z vrednotami, ki jih dediščina vsebuje in prenaša.

Kako se je svet starih staršev razlikoval od sveta naših otrok? Kako so preživljali prosti čas? Kaj so se igrali? Kakšne igrače so imeli? Sodelovali ter povezovali smo se s starši, starimi starši in Turističnim društvom Limbuš, saj nas kulturna dediščina povezuje v svoji raznolikosti. S stojnico smo sodelovali tudi na jesenski tržnici v kraju.

Aktivnosti, ki so potekale, so bile naslednje: - igra, pogovor in pripovedovanje o življenju nekoč, pripovedovanje pripovedk in pravljic, - igranje iger in izdelovanje igrač s katerimi so se igrali nekoč (punčke iz koruznega ličja, ladjice iz časopisnega papirja, ladjice in časopisnega papirja, vetrnice…), - sodelovanje pri gibalno-rajnih igrah, plesu ob harmoniki, petju in poslušanju ljudskih pesmi, - jesensko druženje generacij ob pohodu in kostanjevem pikniku, - obisk etnološke zbirke glažut in sodarstva (Muzej Laznica) in ogled orodja in pripomočkov za ročno izdelavo sodarskih in steklenih izdelkov, - ogled Čeligijeve preše, - trgatev, kuhanje in okušanje grozdne marmelade, - likovno ustvarjanje z različnimi tehnikami po opazovanju, - pohodi in sprehodi po kraju in v okolico, - sodelovanje s Turističnim društvom Limbuš: običaj delovnih opravil- trganje koruze, kožuhanje, luščenje koruze, - muzejska delavnica Muzeja narodne osvoboditve Maribor- šola olike in omike nekoč in danes.

Koordinatorka: Anja Senča

 

© 2024 ZVKDS, VSE PRAVICE PRIDRŽANE