Rihemberške zgodbe v besedi in sliki 2019, Hotel Ličen

Avtor: Kulturno prosvetno društvo Franc Zgonik Branik, ponedeljek 11.11.2019

V nedeljo, 6.10.2019, je Kulturno prosvetno društvo Franc Zgonik Branik na gradu Rihemberk organiziralo že tretje »Rihemberške zgodbe v besedi in sliki«, prireditev, kjer se spominjamo bogate zgodovine kraja, zanimivih dogodkov in ljudi ter sprememb pozidave in izgleda Rihemberka Branika skozi čas. Letošnja tema rihemberških zgodb je nekdanje rihemberško središče »Pri Ličnu«.

Sklop stavb Pri Ličnu je bil lociran na območju današnjega parkirišča ob trgovini Mercator ob glavni cesti Sežana Nova Gorica. Osrednji objekt tega kompleksa, hotel Ličen, je bila ena večjih in lepših rihemberških zgradb, obnovljena konec devetnajstega stoletja po načrtih Maksa Fabianija. Danes se lahko le čudimo koliko dejavnosti, vsebin in zanimivih dogodkov se veže na to nekdanje gospodarsko, kulturno in družabno središče Rihemberka.

Pri Ličnu je bila poleg hotela in gostilne še trgovina, kovačija, pošta, mesnica, pekarija, čevljarska delavnica, sedež občine, sedež posojilnice, bencinska pumpa, javna tehtnica in balinišče. Kompleks je dobil ime po lastnikih hotela in enega večjih posestev Rihemberka, uspešni in premožni družini Ličen, ki je pustila pečat v kulturnem in političnem življenju kraja in širše na Goriškem.

Središče Pri Ličnu je bilo mesto mnogih množično obiskanih kulturnih in družabnih dogodkov med njimi otvoritve rihemberške čitalnice leta 1867. Posebej je bila opisna dejavnost hranilništva, ki se je ob koncu devetnajstega stoletja razmahnila na Goriškem in v Rihemberku z ustanovitvijo kar dveh ustanov te vrste.

Prispevke v besedi, slikovna gradiva, video projekcijo in film ter dramski in pevski vložek smo pripravili Anton Benko, Anton Pavlica, Bogdan Hmeljak, Dušan Ličen, Zalka Jereb, igralec Andrej Zalesjak in Moški pevski zbor Franc Zgonik pod vodstvom Jerneja Rustje. Okrog sto udeležencev prireditve se je na koncu pomudilo še na družabnem srečanju na grajski terasi s prelepim razgledom na Branik in okolico.

 

© 2024 ZVKDS, VSE PRAVICE PRIDRŽANE