V nedeljo popoldne, 4.10.2020, smo člani Kulturno prosvetnega društva Franc Zgonik Branik organizirali prireditev Rihemberške zgodbe v besedi in sliki, na katerih že četrto leto zapored oživljamo dogodke in ljudi iz bogate zgodovine našega kraja.
Letos smo spregovorili o gradnji in odprtju železnice, o spremembah in razvoju ter vplivu te pomembne prometne povezave na življenje Rihemberčanov. 6.420 m trase druge železniške povezave osrednje Avstrije s Trstom, Jesenice-Gorica-Rihemberk-Opčine-Trst Sv Andrej, poteka na območju občine Rihemberk oz k.o. Rihemberk. Gradnja proge od leta 1903 do 1906 je bila velik gradbeni podvig saj proga tu premaga višinsko razliko 210 m preko dveh večjih kamnitih viaduktov in treh predorov.
V 114 letih delovanja železniške proge skozi Rihemberk Branik sta kraj in železnica doživljala spremembe, razvoj pa tudi uničenja, še posebno v burnih časih med prvo in drugo svetovno vojno. Kako se je v Rihemberku gradila železniška proga in njen razvoj do današnjih dni nam je predstavil Ervin Sorč, dober poznavalec zgodovine železnice in avtor knjige Skrivnosti bohinjskega predora. Progo so v Rihemberku slavnostno odprli 19.7.1906. O tem dogodku je spregovoril Anton Pavlica, ki je prisotne presenetil s fotografijo in posnetkom darila, broške – prstana, ki ga je ob priliki slavnostnega odprtja proge avstrijski prestolonaslednik Franc Ferdinand podaril Eli Pavlica, vnukinji takratnega župana Rihemberka Jožefa Pavlice.
O tem zanimivem in znamenitem darilu nam je na video posnetku spregovorila sedanja lastnica tega nakita Marta Terčelj, nečakinja Ele Pavlica. Železnico in Rihemberku med prvo svetovno vojno je opisal Anton Benko. V skladu z naslovom prireditve so besede o železnici dopolnile slike: stare razglednice in fotografije iz bogate zbirke Bogdana Hmeljaka, fotografije s temo vlaki Leona Hmeljaka ter posnetek iz zraka železniške proge in Braniške doline Dušana Lična. Prireditev je s pesmijo zaokrožil moški pevski zbor Franc Zgonik pod vodstvom Jerneja Rustje.
Zaradi vremenskih nevšečnosti prireditve letos nismo mogli izpeljati na gradu Rihemberk zato smo jo preselili v Kulturni dom Branik. Omejitve epidemije Covid so pogojevale majhno število prisotnih, zato smo prireditev posneli in je že objavljena in dostopna iz spletne strani www.branik.si.