VRTNICE, ROŽNI VRT IN PARK TIVOLI V LJUBLJANI

Moja študijska skupina »Spoznajmo svoje mesto in domovino« Univerze za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani, je za letošnje DEKD in TDK pripravila izobraževalno-kulturni dogodek, na katerem so člani skupine predstavili preučevanje razvoja parkovne površine Tivolija od časov, ko je bil močvirnato področje do oblikovanja javnih zelenih površin, ki so bile od sredine 19. stoletja dalje prvič namenjene meščanom in razglašene za javni mestni park. Parkovno temo so povezali z vrtnicami in njihovo simboliko v umetnosti.

Park Tivoli raziskujemo že od leta 2011, z različnimi vodilnimi temami pa smo naše ugotovitve in predloge predstavili na DEKD leta 2013, 2015, 2016 in 2018. Raziskovanje je potekalo pod mojim mentorstvom, mag. Olga Paulič in s sodelovanjem dr. Ines Babnik s Filozofske fakultete in dr. Markom Dobrilovičem z Biotehnične fakultete Univerze v Ljubljani.

Dogodek se je začel ob 10.00 v Avditoriju Narodne galerije in po 12.30 nadaljeval v parku Tivoli. Najprej je mag. Olga Paulič predstavila simboliko vrtnic na umetniških slikah, ki so večinoma razstavljene v Narodni galeriji. Posebej je opozorila, da v letošnjem letu praznuje NG 100-letnico delovanja. Nadaljevala je mag. Judita Bagon, ki je predstavila, kako je oblikovalka Maja Tomažič oblikovala štiri znamke s posebnimi vrtnicami na željo Društva ljubiteljev vrtnic Slovenije ob Prvem regionalnem kongresu Svetovne zveze Društev ljubiteljev vrtnic, ki je potekal v juniju 2017 v Ljubljani.

Dogodek so obogatili s poezijo o vrtnicah. Mojca Slana je predstavila ODO VRTNICI, ki jo je posebej za to priložnost spesnila Metka Maksimovič. O razvoju parka Tivoli in posebej rožnega vrta, sta imela predstavitev dr. Ines Babnik in dr. Marko Dobrilovič. Po zahvalah nastopajočim in vsem, ki so pripomogli, da je dogodek uspešno potekal, še posebej ZZVKD in Nataši Gorenc, so poslušalci z gromkih aplavzom nagradili nastopajoče.

Vodenega ogled parka Tivoli so se udeležili skoraj vsi poslušalci. Ob krajinski razlagi parka dr. Dobriloviča, je prisotne seznanjala z zgradbami in spomeniki mag. Pauličeva.

V lepem in prijaznem sončnem dnevu so se sprehodili do rožnega vrta in bajerja, kjer so zaradi velikega zanimanju prisotnih zaključili skoraj ob 14.30. Vsi so povedali, kako malo so vedeli o parku in kako koristen in zanimiv jim je bil dan naravne in kulturne dediščine. Vsi smo bili zadovoljni, nastopajoči in poslušalci. V naslednjem letu se bo upamo, uresničil cilj naših ugotovitev, da bo izdana monografija o parku Tivoli, o kulturni in naravni dediščini, ki jo pripravlja skupina raziskovalcev, v kateri sodeluje tudi naša mentorica.

© 2024 ZVKDS, VSE PRAVICE PRIDRŽANE